Follow us

Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια στον τελικό των κρίκων

Ο Έλληνας Πρωταθλητής Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, με 15.200 βαθμούς.

MissBloom TEAM
Λευτέρης Πετρούνιας

Με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό των κρίκων ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να πάρει ακόμα ένα ολυμπιακό μετάλλιο.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής κατέκτησε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, με 15.200 βαθμούς.

Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο μεγάλος αντίπαλος του Λευτέρη, ο Κινέζος Λιου Γανγκ με 15.500 βαθμούς.

Δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Χάο Γιου με 15.200 βαθμούς.

Πρόκειται για μια σπουδαία διάκριση για τον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος κατάφερε να επανέλθει μετά το σοβαρό τραυματισμό του και την εγχείρηση στον ώμο που τον κράτησε εκτός αγώνων για περισσότερους από οκτώ μήνες και να αποδείξει γιατί παραμένει ένας από τους κορυφαίους αθλητές στην ενόργανη γυμναστική σε όλο τον κόσμο.