Follow us

Όπως και στο Τόκιο που πήρε το χρυσό στο τελευταίο άλμα του, έτσι και τώρα ο Μίλτος Τεντόγλου στέφθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής. Μόνο αυτό του έλειπε και το πήρε.

Μίλτος Τεντόγλου

Το μετάλλιο που του έλειπε, αυτό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, πάλι στο τελευταίο άλμα, κάνοντας 8,52μ. Είχε κάνει στο πρώτο άλμα 8,50μ. αλλά ο Τζαμαϊκανός Πίνοκ τον ισοφάρισε στο 2ο άλμα και τον πέρασε καθώς ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε άκυρο. Δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη.

Στο πρώτο του άλμα ο Έλληνας πρωταθλητής πήδηξε στα 8,50 μέτρα και έκανε... "ήρεμα" με μία χειρονομία, ωστόσο στο δεύτερο άλμα του ήταν άκυρος.

8,50 μ. έκανε ο Τζαμαϊκανός και περνάει πρώτος.

Μίλτος Τεντόγλου | "Πέταξε" στα 8,52μ. στο τελευταίο άλμα και είναι Παγκόσμιος Πρωταθλητής (Βίντεο) - εικόνα 2

Στα 8,39μ. πήδηξε ο Μίλτος Τεντόγλου στο 3ο του άλμα, ενώ ο Πίνοκ ήταν άκυρος.

Άκυρος στο 4ο του άλμα ο Μίλτος Τεντόγλου.

Δεν ήταν το άλμα που θα ήθελε ο Έλληνας πρωταθλητής, το 5ο του στον τελικό, πηδώντας στα 8,30μ.

Απίστευτος ο Μίλτος Τεντόγλου, στο τελευταίο άλμα του, το 6ο πήδηξε στα 8,52μ. και πέρασε πρώτος. Ο Πίνοκ δεν κατάφερε στο τελευταίο άλμα να τον περάσει και ο Μίλτος είναι Παγκόσμιος Πρωταθλητής.