Follow us

Λευτέρης Πετρούνια | Αργυρό μετάλλιο με σούπερ εμφάνιση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα - Απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και κέρδισε την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

MissBloom TEAM
Λευτέρης Πετρούνιας ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής στους κρίκους, Λευτέρης Πετρούνιας, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο στους τελικούς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Αμβέρσας, συγκεντρώνοντας 15.066 βαθμούς και εξασφαλίζοντας την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Καλύτερος από τον Λευτέρη Πετρούνια ήταν μόνο ο Γιανγκ Λιου. Ο Κινέζος χρυσός ολυμπιονίκης, βαθμολογήθηκε με 15.233 και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο επίσης Κινέζος, Χάο Γιόου με 14.833. Ουσιαστικά η "μάχη" για την κορυφή ήταν ανάμεσα στον Λιου και στον Πετρούνια, με τον Έλληνα πρωταθλητή να εξασφαλίζει το βασικό του στόχο, την απ’ ευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.