Follow us

Άννα Κορακάκη: Η χρυσή Ολυμπιονίκης που έσπασε τα ρεκόρ!

Δες το χρονικό της νίκης της, την απονομή, τις αντιδράσεις της ίδιας, τι δήλωσε αλλά και ποια είναι η Άννα Κορακάκη που μας έκανε όλους υπερήφανους

anna1

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε το βράδυ της Τρίτης η Άννα Κορακάκη, κάνοντας υπερήφανους όχι μόνο τους δικούς της ανθρώπους αλλά και όλους τους Έλληνες.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 8-6 επί της Γερμανίδας Καρς και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 25μ πιστόλι, σπάζοντας με αυτή τη διάκριση όλα τα ρεκόρ. Συγκεκριμένα, η Άννα έγινε η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που καταφέρνει να πάρει δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων. Τα δύο μετάλλια της έρχονται μάλιστα στην πρώτη μόλις συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες.Συνολικά γίνεται η τέταρτη κατά σειρά αθλήτρια ή αθλητής που καταφέρνει στην ίδια διοργάνωση να πάρει δυο μετάλλια. Αντίστοιχο επίτευγμα είχαν κατορθώσει ο Κώστας Τσικλητήρας στον στίβο το 1908 και το 1912 καθώς και οι Γιάννης Φραγκούδης και Γιώργος Ορφανίδης το 1896 στην σκοποβολή.

1358798

Η στιγμή της απονομής έδειξε τον ζήλο, την υπομονή, την επιμονή αλλά και τα όνειρα που έτρεφε η ίδια τόσο καιρό, κάνοντάς την να λυγίσει να ξεσπάσει σε κλάματα κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του εθνικού ύμνου.

Σύσσωμη η πολιτική ηγεσία της χώρας έστειλε συγχαρητήρια στην Ελληνίδα αθλήτρια, αναφέροντας πόσο σημαντική ήταν η διάκρισή της για την ίδια αλλά και την χώρα μας, που περνάει δύσκολες ώρες.

«Η χρυσή ολυμπιακή επιτυχία σου, πραγματικά κορυφαίο αθλητικό επίτευγμα, κάνει υπερήφανη την Πατρίδα μας» αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος στην Άννα Κορακάκη για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 25μ. στο αεροβόλο πιστόλι στο άθλημα της σκοποβολής. «Μαζί με τα συγχαρητήριά μου σου εύχομαι με την ίδια δύναμη και την ίδια ακρίβεια να επιτυγχάνεις όλους τους στόχους της ζωής σου. Θερμούς χαιρετισμούς και ανάλογα συγχαρητήρια στον άξιο Πατέρα σου» αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.

«Οι σπουδαίες ικανότητες και η επιμονή σου, σε οδήγησαν στην κορυφή! Θερμά συγχαρητήρια, Άννα!», αναφέρει με τη σειρά ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας σε ανάρτηση του στο twitter.

Δες τι δήλωσε η ίδια μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου:

Ποια είναι η Άννα Κορακάκη;

Η 20χρονη πρωταθλήτρια γεννήθηκε στις 8 Απριλίου 1996 στη Δράμα. Ο πατέρας της, Τάσος Κορακάκης, βρίσκεται πολλά χρόνια στο χώρο της σκοποβολής, αρχικά ως αθλητής και μέλος της Εθνικής και στη συνέχεια ως προπονητής.

Η Άννα άρχισε να συμμετέχει σε αγώνες μετά από προτροπή του πατέρα της και δεν άργησε να δείξει το ταλέντο της που της έδωσε πολύ γρήγορα μια θέση στην Εθνική ομάδα. Σε ηλικία 15 χρονών ήταν ήδη στην Εθνική ομάδα των νεανίδων, όταν το όριο ηλικίας ήταν τα 21 χρόνια.

Το 2011 ήρθε η πρώτη μεγάλη διάκριση στο Ευρωπαϊκό στο Βελιγράδι, όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Στο Ευρωπαϊκό της Μόσχας, το 2014, ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, με παγκόσμιο ρεκόρ Νεανίδων, ενώ την ίδια χρονιά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γρανάδας.

Λίγο καιρό πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στη Βραζιλία κέρδισε την τέταρτη θέση στο Ευρωπαϊκό του Γκιούρ, ενώ περίοπτη θέση στις κατακτήσεις της έχει και η πρωτιά στη Μπουντεσλίγκα (γερμανικό πρωτάθλημα), όπου αγωνίστηκε την περασμένη σεζόν.

Από το Ευρωπαϊκό του 2015 μέχρι σήμερα, η Άννα έχει συμμετάσχει σε 10 διεθνείς διοργανώσεις και στις 9 απ' αυτές εξασφάλισε μια θέση στον τελικό. Πέρυσι κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου συμμετείχαν οι δέκα κορυφαίες σκοπεύτριες του κόσμου.